Terapia EEGBiofeedback jest bezinwazyjnym treningiem intelektualnym z pogranicza neurotechnologii. Jest on realizowany z wykorzystaniem urządzenia do pomiaru elektroencefalograficznej pracy mózgu. W tym celu stosowana jest uproszczona głowica do EEG i specjalistyczne oprogramowanie wykorzystujące biologiczną pętlę sprzężenia zwrotnego, określaną jako „fizjologiczne lustro”. Na podstawie uzyskanych danych o aktywności „elektryczno-chemicznej” mózgu przyjmuje się strategię pracy z pacjentem z ukierunkowaniem na możliwie największą normalizacja jego zapisu EEG (w ramach danego problemu). Metoda pracy z beneficjentami łączy w sobie elementy, zarówno psycho, jak i neurofizjoterapii. EEGBiofeedback w procesie terapeutycznym wykorzystuje naturalne mechanizmy świadomego kontrolowania funkcji psychosomatmotorycznych. Za pomocą odpowiedniej liczby treningów w sposób zamierzony i kontrolowany jest wzmacniana, bądź hamowana bioelektryczna aktywność mózgu, przybliżając ją do zapisu zgodnego z neurofizjologiczną normą rozwojową. Zastosowanie tej metody wpływa korzystnie na całkowity ilościowy i jakościowy obraz EEG.
Normalizacja zapisu EEG u naszych beneficjentów pozwala na ich lepszy rozwój się we wszystkich sferach rozwojowych
W obszarze intelektualnym obserwuje się:
– poprawa koncentracji uwagi
– wzrost tempa przebiegu procesów myślowych
– lepsze zapamiętywanie i pamiętanie
W obszarze społeczno emocjonalnym:
– stabilizacja procesów emocjonalnych
– lepsza kontrola emocji, nadpobudliwość
– poprawa relacji społecznych w grupie rówieśniczej
W obszarze funkcji poznawczych poprawa w zakresie myślenia:
– słowno pojęciowego
– przyczynowo skutkowego
– logicznego
– abstrakcyjnego
Olbrzymią korzyścią dla beneficjentów korzystających z terapii EEGBiofeedback jest fakt, że stanowi ona potężne wsparcie przy realizacji innych terapii ukierunkowanych realizowanych przez psychologa, pedagoga i logopedę. Zatem, możemy mówić o kompleksowej opiece terapeutycznej nad naszymi podopiecznymi.
Korzystne dla beneficjentów zmiany w zakresie funkcji wymienionych powyżej, przekładają się na lepsze codzienne ich funkcjonowanie, zarówno w środowisku szkolnym jak i domowym. Poprawa w zakresie percepcji i ekspresji daje im szanse na poprawę jakości życia i dalszej egzystencji. Obserwowana progresja zmian w zakresie wyżej wymienionych funkcji jako odpowiedź na treningi prowadzone z zastosowaniem metody EEGBiofeedback potwierdza.że jest to skuteczna forma neurorehabilitacji. Trzeba jednak podkreślić, że ta terapia, z uwagi na jej złożoność ma charakter długoterminowy i musi być realizowana bardzo systematycznie.